| Udskrivningsteknologi | Inkjet |
| Udskrivning uden kant | Ja |
| Maksimal opløsning | 1440 x 720 dpi |
| Duplex udskrivningshastighed (ISO/IEC 24734, A4) farve | 0,5 sider pr. minut |
| Gennemsnitlige cyklusser mellem fejl (MCBF) | 400000 |
| Markedspositionering | Forretning |
| Produktfarve | Sort, Hvid |
| Antal printpatroner | 6 |
| Udskrivning af farver | Sort, Blå, Lys cyan, Lys magenta, Magenta, Gul |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Indbygget skærm | Ja |
| Skærm diagonal | 2,54 cm (1") |
| Understøttede programmer | Epson Photo Creator, Epson Mobile Order Manager, Epson SmartPanel, Epson Connect Service, Mopria Print Service, Epson iPrint |
| Oprindelsesland | Filippinerne |
| Medietyper til papirbakke | Blankt papir, Semi-blankt papir |
| Maksimal ISO A-serie papirstørrelse | A4 |
| Auto-skærer | Ja |
| Udskrivning af mediestørrelser uden kanter | A4,A5 |
| Udskrivning uden kanter bredde | 3.5, 4, 5, 6, 8, 8.3" |
| Mediestørrelse (maks.) | 21 cm x 100 cm |
| Maksimal rullelængde | 65 m |
| Number of roll holders | 1 |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| Wi-Fi | Ja |
| Ethernet LAN | Ja |
| Bluetooth | Nej |
| Lydtryksniveau (udskrivning) | 50 dB |
| Lydstryksniveau (standby) | 37 dB |
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforbrug (udskrivning) | 80 W |
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 20 - 80% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 85% |
| Bredde | 460 mm |
| Dybde | 438 mm |
| Højde | 424 mm |
| Vægt | 23,1 kg |
| Antal pr. pakke | 1 stk |
| Medfølgende software | Printer Driver, Dienstprogramm für die Druckerwartung (Standardpaket), OrderController LE, Epson Cloud Solution Port |
| Pakkebredde | 560 mm |
| Pakkedybde | 635 mm |
| Pakkehøjde | 960 mm |
| Pakkevægt | 32,7 kg |
| Udskrivningsmetode | Epson Micro Piezo |
| Blækpatron volumen (metrisk) | 250 ml |
| Maksimal mediebredde | 210 mm |
| Farveskærm | Ja |
| Blækdråbe | 2,5 |
| Duplex understøttet mediestørrelse | 8.9 cm x 14.8 cm to 21 cm x 29.7 cm |